Trykk-koker til turbruk. Tips fra en som kan dette

Vi selger trykkokere for turbruk, men må innrømme at vi ikke har testet det på tur selv. Så møtte vi en kar som har svart belte i mat på tur, og som overbeviste oss om at dette kan anbefales.  Og det skal vi jammen gjøre. Men hvorfor skal man bruke en slik på tur da? Det veier vel litt mer enn en vanlig kjele?

Først og fremst handler dette om å lage GOD mat på tur. Hvis du har frysetørket posemat som skal tilsettes vann i den ene enden av skalaen – så finner du retter retter laget i trykkokeren i den andre. For det er snakk om å kunne lage god mat av gode råvarer. Og det går raskt. Du kan bruke rå grønnsaker og andre ingredienser du normalt bruker hjemme – og du lager kjapt bra gryteretter som smaker godt. Og selvfølgelig bedre enn hjemme fordi du er på tur.

Kjelene vi selger er de letteste vi har funnet og er fra GSI.  Veier hhv 1250 gram (2,7 liter) og 2000 gram (5,7 liter). Kokesystemet reduserer koketiden med opptil 66% i forhold til en vanlig kjele. Disse er slitesterke og kan vaskes i oppvaskmaskin. Metallet er en legering like lett som Titan men som leder varme bedre og jevnere.

Vi gjengir her meldingen fra Bjørn B i Ski som var så snill å sende oss et eksempel på hvordan han kokkelerer med kokeren:

.. vi var i Huldreheimen nå i forrige uke. Da lagde jeg en tomatcurry til lunsj en av dagene.

Oppskriften på tur er alltid litt omtrentlige, men jeg brukte dette:
  • 2 gulrøtter. 
  • 1 boks bønner i tomatsaus. 
  • 2 bokser krønsja tomater. 
  • 1 terning grønnsaksbuljong. 
  • 200g pastaskruer. 
  • Litt krydderblanding av korianderfrø, spiss cummin og gurkemeie som jeg knuser i morteren hjemme. Eller man bruker karripulver fra butikken. 
  • Nok rapsolje til å dekke bunn av kjelen. 
  • Vann til kjelen er trekvart full. 
Alt blandes før man setter på lokket og fyrer opp.
(.. fortsetter under bildene:)

Alt blandes før man setter på lokket og fyrer opp. Bruker 5-10 å koke opp ca 2 liter vann på en Kovea bensinbrenner. Når låsen på kokeren har klikket og vigleren vigler justerer jeg ned kokeren ril passe vigling. Lar det koke 7-8 minutter. Skru av kokeren og slipp ut trykket. Serveres med oppskjært spekeskinke. 

Har lagd denne med kylling også. Da bruner jeg kyllingen i olje og krydderblanding først i kjelen før jeg fyller på med resten og setter på lokket.